Prečo je online video dôležité pre propagáciu umelcov

Vizuálny obsah je kráľom pri online marketingu. Dlhé roky boli na prvom mieste fotografie, no tie posledné roky ustúpili oveľa účinnejšej forme obsahu – online videám. V tomto článku sa dozviete, ako môžete online video využiť pre propagáciu vášho umenia.

Prečo online video?

Online video je v dnešnej dobe najefektívnejším propagačným prostriedkom. Video zaujme pozornosť ľudí a tí majú potom väčšiu tendenciu zdieľať ho.

Dôležitosť online vedia pre marketing dokazujú aj niektoré štatistiky:

  • Podľa Cisco, návštevnosť stránok kvôli videám dosiahne 80% všetkej internetovej návštevnosti v roku 2019 (zdroj).
  • 4-krát viac ľudí preferuje pozeranie videa o produkte pred čítaním o produkte (zdroj).

Dobrou správou je, že v dnešnej dobe ľudia neočakávajú profesionálne spracovanie videa, väčšina sa uspokojí s videom natočeným smartfónom. Znamená to teda, že nám nič nebráni začať vytvárať videá na propagáciu našej tvorby.

Aké online videá natáčať?

Ako umelci máme tú výhodu, že nielen výsledok našej práce je zaujímavý, ale takisto aj proces tvorby. Len si spomeňte na umelcov na jarmokoch a kopec ľudí stojacich okolo a sledujúcich, ako sa pred ich očami niečo tvorí. Oveľa viac takýchto zvedavcov nájdete práce na internete.

Moja rada znie – natáčajte videá celého procesu vašej kreatívnej tvorby – či už maľujete, robíte remeselné práce alebo tvoríte grafiku. Ľudia milujú, keď môžu vidieť, ako sa z ničoho krok po kroku stane konečný výsledok – vaše dielo. A navyše, ľudia veľmi radi takéto videá aj zdieľajú so svojimi známymi.

Takéto videá môžete publikovať na rôznych kanáloch – na sociálnych sieťach (Facebooku, Instagrame), na webovej stránke, na YouTube. Čím viac kanálov, tým viac ľudí vaše video uvidí a dozvie sa o vašej tvorbe.

Ako môžete vytvoriť online video sami doma

Ako som už spomenula skoršie v článku, na tvorbu vašeho video vám postačí aj smartfón, prípadne vaša domáca videokamera či fotoaparát. K tomu je vhodné si kúpiť fotografický stojan (tripod), ktorý vám kameru/telefón/fotoaparát udrží v požadovanej polohe.

Mnohí umelci, ktorí nemajú stojan sa dokážu vynájsť aj sami tak, že si kameru alebo telefón oprú na nejaké vyvýšené miesto a natáčajú proces tvorby zboku. Na začiatok určite postačí.

Natáčanie videa - kreslenie

Ja osobne natáčam videá môjho kreslenia iba pomocou telefónu a stojanu na fotoaparát. Stojan postavím tesne pred (alebo nad) papier a telefón nasmerujem kolmo dolu (tak, ako vidíte na fotografii hore).

Po tom, čo natočím celý proces tvorby od začiatku do konca, všetky videá spojím do jedného a upravím v programe Movie Maker (je v každom počítači s Windows). Video tu zrýchlim, pridám hudbu a hotovo. Ako príklad pridávam video, ktoré som takto vytvorila:

V tomto článku som sa hlavne snažila vysvetliť, prečo je video dôležité a presvedčiť vás, že si video môžete jednoducho natáčať aj sami doma. V budúcnosti by som veľmi chcela pre vás natočiť video, v ktorom vám presne ukážem, ako video upravujem v programe do finálnej podoby. Dovtedy sa môžete nechať inšpirovať a vyskúšať si to sami 🙂

 

About Lucia Jurenková

Som umelkyňa a marketérka, preto som sa rozhodla spojiť moje dve záľuby a založiť stránku www.preumelcov.sk, ktorá poslúži ostatným umelcom ako návod na zviditeľnenie svojho umenia. S propagáciou mám dlhoročné skúsenosti, ktoré som získala prácou v digitálnej reklamnej agentúre a taktiež propagovaním vlastnej umeleckej značky Lucia Jurenková ART a umeleckého projektu Umením k zmene.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

000webhost logo