6 SPÔSOBOV AKO PROPAGOVAŤ UMENIE ONLINE A ZADARMO

Umelci to nikdy nemali ľahké. O nedostatku talentu tu, samozrejme, nie je reč. Nakresliť obraz je to najmenej. Večný problém je, ako propagovať umenie a ako ho predať. Kde nájdem človeka, ktorý kúpi môj obraz? To je otázka, ktorú si pokladajú mnohí umelci, zatiaľ čo sú doma zavalení vlastnými výtvormi, ktoré čakajú na nového majiteľa.

Ja ale verím, že každý umelec dokáže dosiahnuť bod, v ktorom ho budú zákazníci sami vyhľadávať. Šesť spôsobov online prostriedkov propagácie, ktoré popíšem v tomto článku, sú účinné a – dokonca – zadarmo.

Založte si blog pre propagáciou vášho umenia

1. Založte si blog

Každý umelec, ktorý berie svoju kariéru vážne, má svoju webovú stránku (a pokiaľ ju nemá, mal by si ju čo najskôr vytvoriť!). Často obsahuje portfólio, ceny, obchodné podmienky, osobné informácie. Webová stránka je však nanič, ak ľudia ani len nevedia, že vaša stránka existuje!

Blog vám poslúži hlavne na toto – osloviť nových zákazníkov, väčšie publikum. Ako? Tým, že budete písať o tom, čo zaujíma vašich potenciálnych zákazníkov. Odpovedajte na ich otázky, ukážte, ako pracujete… Zamyslite sa nad tým, čo títo ľudia hľadajú cez Google. Práve prostredníctvom tohto vyhľadávača objavia vašu stránku noví čitatelia, ktorí sa možno stanú vašimi zákazníkmi.

2. Sociálne siete

Sociálne siete ako Facebook neslúžia iba na chatovanie s priateľmi. Ide o výborný marketingový nástroj, ktorý umožňuje vybudovať značku a osloviť veľké publikum, ktoré sa môže o vaše umenie zaujímať. Môžete tu ukázať vaše nové dielo, upriamiť pozornosť na váš nový článok alebo zdieľať hocičo z vášho osobného života.

Nahrajte vlastné videá a uverejnite ich na Youtube.

3. Vytvárajte vlastné videá

YouTube je miesto, kde chcete nahrávať vlastné videá. Prečo? Pretože je to vyhľadávač (podobne ako Google) a pokiaľ vytvoríte video, ktoré vaša cieľová skupina hľadá, privedie to ľudí priamo k vám. Navyše video z YouTube môžete vložiť do svojho blogu alebo ho zdieľať aj na sociálnych sieťach.

4. Vyskúšajte guest blogging

Guest blogging znamená, že napíšete príspevok pre iný blog, kde bude príspevok uverejnený. Takto môžete predstaviť svoje umenie novému publiku a získať aj nových návštevníkov pre vašu webovú stránku, a to prostredníctvom odkazu, ktorý bude uvedený pri príspevku spolu s ďalšími informáciami o vás.

Buďte aktívny na online fórach

5. Participujte v online fórach

Možno navštevujete fórum pre umelcov, no ste skôr tichým pozorovateľom ako aktívnym členom? Pokiaľ chcete samých seba propagovať, je čas začať sa zapájať do konverzácie. Odpovedajte na otázky iných členov alebo vymieňajte si skúsenosti. Hlavne nech je vás a vašu webovú stránku vidieť.

6. Komentuje príspevky na iných blogoch

Nájdite blogy zamerané na váš druh umenia a v prípade, že máte k príspevkom čo povedať, zanechajte komentár. Nielenže môžete vybudovať cenné vzťahy s ostatnými umelcami, ale každý váš komentár bude obsahovať odkaz na vašu webovú stránku.

About Lucia Jurenková

Som umelkyňa a marketérka, preto som sa rozhodla spojiť moje dve záľuby a založiť stránku www.preumelcov.sk, ktorá poslúži ostatným umelcom ako návod na zviditeľnenie svojho umenia. S propagáciou mám dlhoročné skúsenosti, ktoré som získala prácou v digitálnej reklamnej agentúre a taktiež propagovaním vlastnej umeleckej značky Lucia Jurenková ART a umeleckého projektu Umením k zmene.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

000webhost logo